ویرایش

درباره ما

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز 

با ما تماس بگیرید

مقدمه

اندام تناسلی خارجی زن به دلیل اینکه هم از دستگاه ادراری و هم از ساختارهای تولید مثلی تشکیل شده است بسیار جذاب است. این ساختارها در مجموع تحت عنوان vulva قرار می گیرند. تعریف «فرج» پوشاندن یا پیچیدن است. با مشاهده بیرونی اندام تناسلی خارجی زن، به نظر می رسد که توسط چین های پوستی پوشیده یا پیچیده شده است. این چین‌های پوستی لابیا بزرگ و لابیا مینور نامیده می‌شوند. هر دو لب بزرگ و لب کوچک بخشی از فرج هستند. اجزای کل فرج عبارتند از mons pubis، labia majora، labia minora، clitoris، مجرای ادرار، دهلیز فرج، پیاز دهلیزی، غدد Bartholin، غدد Skene و دهانه واژن. اندام تناسلی خارجی زن در خدمت تولید مثل و ادرار است.
قابل اعتماد و متخصص:
ساختار و عملکرد

ولووا

فرج اصطلاحی جهانی است که تمام ساختارهایی را که اندام تناسلی خارجی زن را می‌سازند توصیف می‌کند. اجزای فرج عبارتند از: مونس پوبیس، لبهای بزرگ، لبهای کوچک، کلیتوریس، پیازهای دهلیزی، دهلیز فرج، غدد بارتولین، غدد اسکن، مجرای ادرار و دهانه واژن.

مونس پوبیس

مونس پوبیس یک تپه بافتی است که از چربی درست در جلوی استخوان‌های شرمگاهی قرار دارد. این تپه بافت در زنان برجسته است و معمولاً در موهای ناحیه تناسلی پوشیده شده است. مونس پوبیس به عنوان یک منبع بالشتک در طول رابطه جنسی عمل می کند. مونس پوبیس همچنین حاوی غدد چربی است که برای القای جاذبه جنسی، فرمون ترشح می کند.

لبه بیرونی واژن

کلمه labia majora به عنوان لب های بزرگتر تعریف می شود. لبهای بزرگ یک جفت چین های پوستی برجسته هستند که مرزهای طولی جانبی شکاف فرج را تشکیل می دهند. لابیا بزرگ چین‌هایی را تشکیل می‌دهد که لب‌های کوچک، کلیتوریس، دهلیز فرج، پیازهای دهلیزی، غدد بارتولین، غدد اسکن، مجرای ادرار و دهانه واژن را می‌پوشاند. قسمت قدامی چین‌های لابیا ماژور به هم می‌رسند و شکاف لبی قدامی را مستقیماً در زیر مونس پوبیس تشکیل می‌دهند. در حالی که قسمت خلفی لابیا ماژور به هم می رسد و کمیسور لبی خلفی را تشکیل می دهد. لبهای بزرگ با خون غرق می شوند و در هنگام برانگیختگی جنسی ادماتیک به نظر می رسند.

لابیا مینورا

“لب کوچک” به عنوان لب های کوچکتر تعریف می شود. لابیا مینور یک جفت چین کوچک پوستی است که از کلیتوریس شروع شده و به سمت پایین امتداد می یابد. چین‌های قدامی لابیا مینور، کلیتوریس را احاطه کرده‌اند و هود کلیتورال و فرنولوم کلیتوریس را تشکیل می‌دهند. سپس لابیا مینور به صورت مایل و به سمت پایین پایین می آید و مرزهای دهلیز فرج را تشکیل می دهد. در نهایت، انتهای خلفی لابیا مینور خاتمه می یابد زیرا توسط یک چین پوستی به نام فرنولوم لابیا مینور به هم متصل می شوند. لابیا مینور دهلیز فرج را احاطه کرده و بین لابیا بزرگ و دهلیز فرج خاتمه می یابد. با برانگیختگی جنسی، لابیا مینور پر از خون می شود و ادموز به نظر می رسد.

کلیتوریس

کلیتوریس (که همولوگ آلت تناسلی مردانه است) یک اندام جنسی در زنان است که به عنوان یک اندام حسی عمل می کند. کلیتوریس را می توان به دو دسته کلیتوریس و بدن کلیتوریس تقسیم کرد. بافت زیرینی که کلیتوریس را می سازد جسم غار است. جسم غار نوعی بافت نعوظ است که با هم ادغام شده و به عنوان گلانس کلیتوریس به قسمت خارجی فرج بیرون زده است. در حالی که به صورت پروگزیمال، دو انتهای مجزای بافت، قشر کلیتوریس (پاهای کلیتوریس) و بدن کلیتوریس را تشکیل می دهند. کلیتوریس گلانس تنها قسمت قابل مشاهده کلیتوریس است. گلانس کلیتوریس به شدت توسط اعصاب عصب دهی می شود و توسط بسیاری از رگ های خونی پرفیوژن می شود. تخمین زده می شود که گلانس کلیتوریس توسط تقریباً هشت هزار پایانه عصبی عصب دهی می شود. از آنجایی که گلانس کلیتوریس بسیار عصب‌بندی می‌شود، در هنگام برانگیختگی و تحریک جنسی، برآمده شده و با خون غرق می‌شود.

لامپ های دهلیزی

پیازهای دهلیزی (همولوگ با پیاز آلت تناسلی مرد) ساختارهایی هستند که از بافت جسم اسفنجی تشکیل شده‌اند. این نوعی بافت نعوظ است که نزدیک به کلیتوریس است. پیاز دهلیزی دو پیاز بافت نعوظ است که از قسمت پایینی بدن کلیتوریس شروع می شود. پیازهای دهلیزی سپس به سمت مجرای ادرار و واژن در لبه مدال صلیب کلیتوریس گسترش می یابند. در نهایت، پیازهای دهلیزی شکافته شده و مرز جانبی مجرای ادرار و واژن را احاطه می کنند. اعتقاد بر این است که پیازهای دهلیزی به طور نزدیک با کلیتوریس کار می کنند. در هنگام برانگیختگی جنسی، پیازهای دهلیزی با خون غرق می شوند. انباشته شدن خون سپس بر روی جسم غارهای کلیتوریس و قشر کلیتوریس فشار وارد می کند. اعتقاد بر این است که این اعمال فشار بر روی کلیتوریس باعث ایجاد حس خوشایندی در هنگام برانگیختگی جنسی می شود.

دهلیز ولو

ناحیه بین لابیا مینور دهلیز فرج است. این یک سطح صاف است که از بالا درست از زیر کلیتوریس شروع می شود و در قسمت پایینی به قسمت خلفی لب های کوچک ختم می شود. دهلیز فرج شامل

جنین شناسی

در طول جنین شناسی، جنین با غدد جنسی تمایز نیافته شروع می شود. غدد جنسی یا به بیضه یا تخمدان تبدیل می شوند. غدد جنسی به دلیل تأثیرات ژن SRY به بیضه تبدیل می شوند، اما بدون ژن SRY، غدد جنسی به طور پیش فرض به تخمدان تبدیل می شوند. تخمدان ها اندام غالب در زنان هستند که هورمون های جنسی را برای زنان می سازند و ترشح می کنند. سلول های theca و سلول های گرانولوزا در تخمدان ها هورمون های جنسی را برای زنان تولید می کنند. سلول های theca آندروژن می سازند و سلول های گرانولوزا آندروژن را می گیرند و به استروژن تبدیل می کنند. استروژن تأثیر غالب بر رشد اندام تناسلی خارجی زنان است.

اندام تناسلی خارجی زنان از بسیاری از ساختارهای پیش فرض مانند سل تناسلی، سینوس ادراری تناسلی، چین های ادراری تناسلی و تورم/چین های لابیوسکروتوم ایجاد می شود. توبرکل های تناسلی در زنان به گلن کلیتوریس و پیاز دهلیزی متمایز می شوند در حالی که معادل آن در مردان گلانس آلت تناسلی و جسم غارنوردی و اسفنجیوزوم است. سینوس ادراری تناسلی به غدد بارتولین، غدد اسکن و مجرای ادرار در زنان تبدیل می شود. سینوس ادراری تناسلی غدد بولبورترال و غدد پروستات را در مردان تشکیل می دهد. لابیا ماژور از چین های لابیوسکروتوم در زنان منشأ می گیرد در حالی که در مردان کیسه بیضه را تشکیل می دهد. در نهایت، چین‌های ادراری تناسلی لابیا مینور را در زنان تشکیل می‌دهند و شفت شکمی آلت تناسلی مرد را تشکیل می‌دهند. دلیل اینکه این ساختارهای پیش فرض به جای مردانه به اندام تناسلی خارجی زنانه متمایز می شوند به دلیل تأثیر استروژن است. اگر این ساختارها تحت تأثیر تستوسترون قرار می گرفتند، به اندام تناسلی خارجی مردان تبدیل می شدند.
قابل اعتماد و متخصص:
تامین خون و لنفاوی

شریانی

شریان پودندال داخلی اکثر اندام تناسلی خارجی زنان را پرفیوژن می کند. شریان پودندال داخلی شاخه ای از شریان ایلیاک داخلی است. هنگامی که شریان پودندال از شریان ایلیاک داخلی منشعب می شود، به سمت اندام تناسلی خارجی فرود می آید. سپس شریان پودندال داخلی به منبع خون غالب اندام تناسلی خارجی زن تبدیل می شود. لابیا بزرگ نیز از شریان پودندال خارجی سطحی خون دریافت کرد. شریان پودندال خارجی سطحی شاخه ای از شریان فمورال است.

وریدی

تخلیه وریدی اندام تناسلی خارجی زن از طریق وریدهای پودندال خارجی و داخلی انجام می شود. ورید پودندال خارجی به سمت ورید صافن بزرگ تخلیه می شود. ورید صافن به داخل سیاهرگ فمورال تخلیه می شود. همانطور که ورید فمورال از رباط اینگوینال بالا می رود، به ورید ایلیاک خارجی تبدیل می شود. در حالی که ورید پودندال داخلی به داخل ورید ایلیاک داخلی تخلیه می شود. هر دو ورید ایلیاک خارجی و داخلی بالا می روند و ادغام می شوند و وریدهای ایلیاک مشترک را تشکیل می دهند. وریدهای ایلیاک مشترک از دو طرف بدن تقریباً تا سطح مهره چهارم کمری بالا می روند. در سطح مهره چهارم کمری، وریدهای ایلیاک مشترک با هم ادغام می شوند تا خون وریدی را به داخل ورید اجوف تحتانی تخلیه کنند. ورید اجوف تحتانی به سمت قلب بالا می رود. ورید اجوف تحتانی پس از رسیدن به قلب، خون وریدی خود را به دهلیز راست تخلیه می کند.

لنفاوی

درناژ لنفاوی اندام تناسلی خارجی زن به سمت غدد لنفاوی سطحی اینگوینال به جز کلیتوریس تخلیه می شود. لنف از کلیتوریس به سمت غدد لنفاوی عمیق اینگوینال تخلیه می شود. لنف از غدد لنفاوی سطحی و عمیق اینگوینال به سمت غدد لنفاوی ایلیاک مشترک بالا می رود. تمام این لنف به سمت قسمت دوردست مجرای قفسه سینه به نام cisterna chyli بالا می رود. هنگامی که به سیسترنا شیلی رسید، لنف به داخل مجرای سینه ای تخلیه می شود و به سمت زاویه ای که از ورید ساب ترقوه سمت چپ و ورید ژوگولار داخلی سمت چپ تشکیل شده است، بالا می رود. تمام لنف از اندام تناسلی خارجی زن از طریق مجرای قفسه سینه به گردش خون مرکزی تخلیه می شود.[1]
قابل اعتماد و متخصص:
اعصاب

عصب حرکتی، حسی و سمپاتیک دستگاه تناسلی خارجی زن از عصب پودندال منشا می گیرد. عصب پودندال از ریشه های نخاعی دوم، سوم و چهارم ساکرال تشکیل شده است. عصب پودندال از طریق سوراخ سیاتیک کوچکتر وارد لگن می شود. پس از عبور از سوراخ سیاتیک کوچک، عصب پودندال در کانال پودندال به سمت خارهای ایسکیال حرکت می کند. سپس عصب پودندال ستون فقرات ایسکیال را احاطه کرده و شاخه هایی را تشکیل می دهد که پرینه و اندام تناسلی خارجی را عصب دهی می کند. عصب پودندال به سه شاخه اصلی منشعب می شود: عصب پشتی برای کلیتوریس، عصب پرینه برای دستگاه تناسلی خارجی و عصب رکتوم تحتانی. عصب پشتی کلیتوریس قسمت آوران را برای نعوظ کلیتورال فراهم می کند. علاوه بر عصب پشتی کلیتوریس، بافت غار کلیتوریس توسط اعصاب غار از شبکه رحم واژینال عصب دهی می شود. در مورد شاخه عصب پرینه، از طریق اعصاب لبی خلفی، دستگاه تناسلی خارجی را حس می کند. عصب پرینه نیز شاخه ای می دهد که پ

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سایت بهترین جراح بیش از 12 سال در حوزه تخصصی پزشکی زنان سابقه دارند و در این مدت تجربه های بسیار ارزشمندی را در حوزه جراحی های زیبایی زنان و لیزر درمانی کسب نموده اند.
سایت بهترین جراح در حال حاضر با دارا بودن 12 سال سابقه کار، هم اکنون در محدوده ونک شهر تهران و مراکز مختلف درمانی تهران به ارائه انواع خدمات درمانی و به صورت کاملا تخصصی در زمینه زیبایی زنان می پردازند.

روزهای کاری

شنبه : 21.00 - 09.00
یکشنبه : 21.00 - 09.00
دوشنبه : 21.00 - 09.00
سه شنبه : 21.00 - 09.00
چهارشنبه : 21.00 - 09.00
پنجشنبه : 21.00 - 09.00
جمعه : تعطیل