ویرایش

درباره ما

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز 

با ما تماس بگیرید

صفر تا 100 درمان خشکی واژن با لیزر

صفر تا 100 درمان خشکی واژن با لیزر

صفر تا 100 درمان خشکی واژن با لیزر یکی از بیماری های شایع در دوران یائسگی و پس از آن خشکی واژن است، که به دلایل مختلف و در هر دوره سنی اتفاق می افتد. خشکی واژن به معنای نازک شدن دیواره واژن و ملتهب شدن آن در اثر کاهش هورمون استروژن یا ابتلا به برخی بیماری ها و عفونت های زنان می باشد. این عارضه منجر به تجربه رابطه جنسی بدون لذت و درد در حین دخول می گردد. رفع دائمی خشکی واژن از مواردی است که بانوان زیادی مخصوصا در سنین بعد از یائسگی خواستار آن هستند، با ما تا انتهای مقاله همراه باشید تا بیشتر در این خصوص بدانید.

درمان خشکی واژن
درمان خشکی واژن

خشکی واژن چیست؟

به طور طبیعی واژن مایع شفافی را ایجاد می کند که سبب لغزنده و مرطوب شدن واژن می شود. این مایع لایه نازکی در دیواره واژن به وجود می آورد که با کمک هورمون استروژن سبب ایجاد لایه محافظتی سالم، ضخیم و با قابلیت ارتجاعی می باشد. رطوبت ناحیه تناسلی تاثیر بسیار زیادی بر روابط جنسی فرد خواهد گذاشت و فقدان آن می تواند سبب درد و احساس ناراحتی او گردد، اما امروزه با پیشرفت های بسیار در حیطه پزشکی جایی هیچ گونه نگرانی نیست زیرا این بیماری قابل درمان است. بیماری های شایع زنان را بشناسید.

خشکی واژن چگونه رخ می دهد؟

هورمون استروژن در ایجاد چرخه قاعدگی و باروری تاثیر بسزایی دارد و وظیفه آن رشد اندام های زنان همانند سینه می باشد. همان طور که ذکر شد؛ این هورمون با افزایش سن و بروز یائسگی کاهش می یابد که همین امر می تواند منجر به بروز خشکی واژن شود. با کاهش استروژن واژن آن حالت سفتی و رطوبت خود را از دست می دهد و دیواره آن نازک و خشک می شود و در نهایت آن حالت کشسانی و الاستیکی خود را از دست داد و با تغییر رنگ آن مواجه خواهیم شد.

علل خشکی واژن

لازم به ذکر است، کاهش هورمون استروژن تنها به دلیل یائسگی اتفاق نمی افتد، دلایل متعددی می تواند بر روی این هورمون تاثیر بگذارد و در نهایت سبب خشکی واژن گردد که این دلایل عبارت است از:

صفر تا 100 درمان خشکی واژن با لیزر
صفر تا 100 درمان خشکی واژن با لیزر
 • زایمان و شیردهی
 • درمان سرطان با شیمی درمانی و رادیوتراپی
 • برداشتن تخمدان ها
 • مصرف داروهای ضد استروژن
 • استفاده از دوش واژینال

سایر علل خشکی واژن شامل موارد ذیل است:

سندرم شوگران

سندرم شوگران یک بیماری خود ایمنی است که موجب التهاب غدد بزاقی و پارگی غدد اشکی می شود، که در نهایت سبب تاثیر بر ناحیه تناسلی و بروز بیماری خشکی واژن می گردد.

مصرف داروها

مصرف برخی داروها می تواند زمینه ساز ابتلا به این بیماری گردد. یکی از داروهای که در زمان ابتلا به سرماخوردگی مصرف می شود دیفن هیدارمین می باشد که در واقع این نوع دارو منجر به خشک شدن ترشحات و در نهایت خشکی واژن می شود. همچنین مصرف برخی داروهای ضد افسردگی می تواند بر روی کاهش میل جنسی و خشکی واژن تاثیر بگذارد.

مصرف دخانیات

گاها پیش می آید بانوانی دخانیات مصرف می کنند که این امر سبب ابتلا به یائسگی زودرس این دسته از افراد به نسبت سایرین می شود و در نهایت سبب ابتلا به این بیماری می گردد.

استرس

استرس عاملی است که می تواند زمینه ساز بسیاری از بیماری ها و مشکلات در افراد شود. میل جنسی و رطوبت ناحیه تناسلی تحت تاثیر این عامل کاهش می یابد و در نهایت منجر به بروز بیماری خشکی واژن می شود.

بیشتر بخوانیم : عمل پرینورافی

علائم خشکی واژن

عموما تمامی افراد تمامی علامت را نداشته و گاها پیش می آید که برخی از افراد علامت دار نیستند اما علائم خشکی واژن شامل:

 • خارش و سوزش واژن
 • التهاب واژن
 • عفونت زنان
 • ایجاد ترشحات غیر طبیعی واژن
 • درد و خونریزی حین رابطه جنسی
 • تکرار ادرار
درمان خشکی واژن با لیزر
درمان خشکی واژن با لیزر

تشخیص خشکی واژن

از دیرباز روش تشخیصی مرسوم معاینه بوده است که امروزه با وجود آنکه ابتدایی ترین روش تشخیصی است اما همچنان جز ارکان اصلی تشخیص بیماری ها به شمار می آید. لذا معاینه و گرفتن شرح حال از بیمار در ابتدا می بایست انجام گردد زیرا در تشخیص بیماری بسیار موثر خواهد بود.از دیگر روش های تشخیصی که به منظور قطعیت بیماری انجام می شود، انجام تست پاپ اسمیر، آزمایش ادرار و بررسی هورمون ها می باشد.

 

درمان خشکی واژن

با پیشرفت علم و تکنولوژی روش های تشخیصی بسیاری برای درمان خشکی واژن وجود دارد که نوع درمان با توجه به علت زمینه ای بیماری و صلاحدید متخصص زنان متفاوت می باشد. در مورد چسبندگی رحم بیشتر بدانید.

ژل های لوبریکات و مرطوب کننده واژن

اولین روش درمان که می تواند با مرطوب شدن ناحیه واژن کمک نمایید و از درد حین تماس جنسی بکاهد استفاده از ژل های لوبریکات می باشد. همچنین مرطوب کننده های مخصوص واژن وجود دارد که با تداوم استفاده از آن طی هفته می توان از اثرات مرطوب کنندگی آن بهره برد.

استروژن واژینال

از موثرترین روش های درمانی استروژن واژینال می باشد. این روش درمانی به کاهش هورمون استروژن در زمانی که بدن قادر به تولید آن نیست کمک خواهد کرد. استروژن تا حدودی جذب جریان خون می شود که این میزان بسیار اندک بوده ولی می بایست تحت نظر پزشک مورد استفاده قرار گیرد. از سه طریق می توان استروژن واژینال را دریافت نمود که عبارت است از:

حلقه استرینگ

حلقه استرینگ بسیار منعطف و نرم است که در داخل واژن قرار داده می شود و استفاده از آن به جریان مداوم استروژن کمک خواهد نمود. در مورد درمان اختلال قاعدگی بیشتر بدانید.

قرص واژیفم

قرص واژیفم برای مدتی به صورت دوبار در هفته با کمک اپلیکاتور داخل واژن قرار داده می شود تا در نهایت نیازی به استفاده از این روش درمانی نباشد.

کرم استروژن واژینال

کرم های استروژن واژینال حاوی استروژن بوده و با کمک اپلیکاتور به صورت هفتگی به داخل واژن قرار داده می شود که این امر می تواند به تولید استروژن کمک نماید، جالب است بدانید که استفاده از آن می بایست با تجویز پزشک با دوره زمانی مشخص انجام گردد.

اما نکته ای بسیار مهم این نوع داروها با عارضه ای همچون درد در ناحیه سینه و خونریزی واژن همراه خواهد بود. علاوه بر این استفاده از آن ها برای برخی از افراد ممنوع می باشد که این دسته از افراد عبارت است از:

 • مبتلایان به سرطان و اندومتریوز
 • افراد باردار و شیرده
 • خونریزی واژن به دلیل نامشخص

کربوکسی تراپی

کربوکسی تراپی روشی است که با استفاده از گاز دی اکسید کربن به درمان بسیاری از بیماری ها از جمله خشکی واژن کمک می نماید.

اوزون تراپی

اوزون تراپی یک روش درمانی بسیار موثر با حداقل عوارض همراه است که در درمان خشکی واژن موثر می باشد.

لیزر درمانی

دستگاه های لیزر در حیطه پزشکی کاربرد های بسیاری دارند که در درمان و انجام جراحی های زیبایی و درمانی مورد استفاده قرار می گیرند. لیزر درمانی یک روش کم تهاجمی است که با حداقل عوارض همراه است و در درمان خشکی واژن و جوانسازی واژن بسیار موثر است.

تماس جنسی

با ابتلا به بیماری خشکی واژن برقراری تماس جنسی دردناک و آزردهنده خواهد بود ولی در صورت تداوم رابطه جنسی در فواصل نزدیک می توان به درمان این بیماری کمک نمود. داشتن رابطه جنسی به سلامت بافت واژن و ارتجاعی بودن آن کمک نمود و از پیری مخاط پیشگیری می کند.

کمبود آب بدن می تواند زمینه ساز ابتلا به خشکی واژن شود؟

کاهش آب بدن بر روی خشکی پوست و سایر اعضای بدن تاثیر گذار خواهد بود اما نمی تواند زمینه ساز ابتلا به این بیماری گردد.

هزینه درمان خشکی واژن

هزینه درمان خشکی واژن بسته به شدت آن، نوع درمان تجویزی و طول زمان درمان متفاوت می باشد. برای اطلاع باید مورد معاینه متخصص زنان قرار بگیرید.

بیشتر بخوانیم : بهترین جراح ابدومینوپلاستی در تهران

14 دیدگاه ‌ها

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سایت بهترین جراح بیش از 12 سال در حوزه تخصصی پزشکی زنان سابقه دارند و در این مدت تجربه های بسیار ارزشمندی را در حوزه جراحی های زیبایی زنان و لیزر درمانی کسب نموده اند.
سایت بهترین جراح در حال حاضر با دارا بودن 12 سال سابقه کار، هم اکنون در محدوده ونک شهر تهران و مراکز مختلف درمانی تهران به ارائه انواع خدمات درمانی و به صورت کاملا تخصصی در زمینه زیبایی زنان می پردازند.

روزهای کاری

شنبه : 21.00 - 09.00
یکشنبه : 21.00 - 09.00
دوشنبه : 21.00 - 09.00
سه شنبه : 21.00 - 09.00
چهارشنبه : 21.00 - 09.00
پنجشنبه : 21.00 - 09.00
جمعه : تعطیل